Güçlü bir manyetik fırtına Dünya’ya çarptı

Ulusal Jeofizik, Jeodezi ve Coğrafya Enstitüsü’nün (BAS) bildirdiğine göre, gezegenin jeomanyetik alanındaki bozulmalar hafta sonu başladı ve son birkaç saat içinde maksimuma ulaştı.

Dün gün içerisinde 20’den fazla güneş patlaması kaydedildi. Fırtınanın en az iki gün daha süreceği tahmin ediliyor. Bu tür olaylar sırasında rahatsızlık Bu tür olaylara duyarlı kişiler, baş ağrısı, yorgunluk, konsantrasyon eksikliği ve kan basıncında dalgalanmalar gibi farklı nitelikte rahatsızlıklar hissedeceklerdir.

NASA telekomünikasyon kesintileri konusunda uyardı…

Bu, hava koşullarına duyarlı kişilerin sağlık rahatsızlıkları hissetmesinin mümkün olduğu yüksek jeomanyetik aktivitedir.

Bilim insanları tarafından tam olarak incelenmemiş olsa da bazı çalışmalar güneş aktivitesinin yalnızca pilotları ve astronotları etkilediğini gösteriyor. Hoş olmayan belirtiler aynı zamanda bazı kişiler tarafından da hissedilir özellikle durumu kronik hastalıkların varlığına ve fırtınanın gücüne bağlı olan hava durumuna bağımlı insanlar.

Belirtiler ve onlarla başa çıkma taktikleri : En sık görülen semptomlar baş dönmesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kan basıncında artış , kas ve eklem ağrıları, ateş, kronik hastalıkların alevlenmesi, uykusuzluk, genel halsizliktir. Kendimizi nasıl koruruz Manyetik fırtınaların etkisini azaltmak için kahve, alkol ve enerji içeceklerinden vazgeçin. Sigara içmemeye veya sigarayı azaltmamaya çalışın. Yağlı, baharatlı ve kızarmış yiyeceklerin kullanımını azaltın. Daha fazla sebze, balık yiyin. Günde en az 2 litre su için.

Sakin olmaya çalışın, tartışma başlatmayın, özellikle uyumadan önce bulunduğunuz odayı düzenli olarak havalandırın. Daha fazla hareket edin, yürüyün. Aynı saatte erken yatın ve uyumadan önce ekranlardan vazgeçin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x